Atrakcje - Ełk

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Ełcka Kolej Wąskotorowa.

Polecamy nieśpieszną, urzekającą podróż do świata historii Mazur
i kolejnictwa. 100-letnia Ełcka Kolej Wąskotorowa jest jedyną czynną tego typu atrakcją turystyczną w regionie Warmii i Mazur. Wybudowana w latach 1910-1917 Ełcka Kolej Wąskotorowa uznana została za cenny zabytek kultury technicznej. W 1992 r. wpisano ją do rejestru zabytków pod numerem A-3194. W ofercie znajdą Państwo:

Cennik i rozkład jazdy: www.mosir.elk.com.pl/ekw

Skansen pszczelarski.

W sąsiedztwie stacji kolejki wąskotorowej znajduje się skansen pszczelarski. Zgromadzone tu eksponaty bartnicze
i pszczelarskie: stare ule, ozdobne barcie, narzędzia pracy bartnika i pszczelarza.

Wieża wodna z Heimatmuseum.

Wieża wodna z Heimatmuseum

Ełcka wieża wodna powstała w 1895 r. Wieża od dawna nie zaopatruje Ełku w wodę.
W jej wnętrzu powstaje zalążek muzeum. Na wielu kondygnacjach gromadzone są dawne ubiory, narzędzia, naczynia, piecyki, pompy, sprzęt gospodarstwa domowego. Wszystko sprzed 1945 r., gdy Ełk nazywał się Lyck. Od 1994 r. wieża znajduje się w posiadaniu Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej "Mazury" w Ełku. Z okien ostatniego piętra budowli można podziwiać panoramę miasta i najbliższych okolic. Zwiedzanie wieży możliwe jest w sezonie turystycznym,
w godz. 10-14. Ełk, ul. 11 Listopada 2 (przy rozwidleniu dróg krajowych nr 65 na Olecko i nr 16 na Orzysz), tel. 87-621-32-00.

Most do zamku

Most do zamku.

Na wyspie na Jeziorze Ełckim znajdują się ruiny zamku krzyżackiego, który pierwotnie ze stałym lądem połączony był mostem zwodzonym.
W XIX wieku usypano tu groblę, a na początku XX wieku zbudowano murowany most. Obecnie most jest jedną z atrakcji turystycznych Ełku, szczególnie w nocy. W 2009 roku most został podświetlony. Oświetlone zostały łuki, filary, krawędzie chodników oraz barierek, a także kolumny mostu. Zainstalowano także tzw. błądzące płomyczki, imitacje oświetlenia gazowego.

Stańczyki

Polecamy również: